








Why wait longer? The fast oven heat up means you can get on with the job of getting dinner on the table sooner. This oven will ensure that you’re not waiting not too long and have more time for cooking.

Telescopic runners are another piece of thoughtful design that makes it easy to draw racks out and safely check on your dishes during cooking.

This Westinghouse oven has a convenient programmable timer, allowing you to set your appliance to suit your schedule. You can program the cooking duration and when you want the oven to start and end cooking.

Westinghouse has been the heart of the home for generations and has become a brand trusted to build reliable products. This oven is built in a local factory in Adelaide.
| Model Number | WVE6516DD |
|---|---|
| Weight (kg) | 36 kg |
| Depth (mm) | 573 mm |
| Height (mm) | 597 mm |
| Width (mm) | 596 mm |
| Power (W) | 3600 W |
| Accessories included | 1 x Grill/Oven Pan, |
| Finish Colour | Dark Stainless Steel |
| Notes | This model is required to be hardwired by a qualified electrician.
|
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Dark Stainless Steel Fascia Control Panel & Trim with a see-through Oven Door. |
| Interior finish | Enamel |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Number of shelf positions | 5 |
| Programmable timer | |
| Control type | Control Knobs and Touch Control |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Light type | Incandescent |
| Internal oven light | |
| Portable | |
| Temperature Range - Maximum | 260 °C |
| Temperature Range - Minimum | 100 °C |
| Timer | |
| Number of shelves | 2 |
| Fast heat-up | |
| Cooling fan | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Oven Type | Single Oven |
| Timer Functions | Clock / Timer |
| Easy clean cooking surface | |
| Meat probe |
| Cut Out Note | This model is able to be Wall Mounted or placed under the Kitchen Benchtop for Installation. |
|---|
| Number of Functions | 8 |
|---|---|
| Functions | Fan Grill, AirFry, Base Heat, Pizza, Maxi Grill, SteamAssist Clean, Traditional Bake, Fan Forced. |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 3.6 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 15 A |
| Child lock | |
|---|---|
| Triple glazed door | |
| Cool touch door |
| Delay Start |
|---|
| Display |
|---|
| Origin | Australia |
|---|
| Oven Volume | 80 L |
|---|---|
| Volume Note | Gross volumes quoted |
| A true family size oven | |
|---|---|
| Primary Product Category | Built-In Ovens |
| Oven capacity | 72 L |
| Oven Timer | |
| Volume - One Compartment (Net) | 72 |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Fan oven | |
| Oven Functions | MultiFunction |
| EAN | 9315538658854 |
| Combination Steam Ovens |