







Deliver tasty results every time thanks to the inverter technology which provides more even heating. Inverter technology is also more energy efficient and cooks faster than non-inverter microwaves.

The new sleek, seamlessly designed microwave fits perfectly into your kitchen, with a touch control panel, you will have a simple to use and stylish microwave with a control panel that is much more durable and long-lasting.

In a rush and need a quick re-heat? The quick start function automatically adds 30 seconds to your time, with just the press of one button, making it easy for the quick heat-ups.

Take the guesswork out of microwaving with our predefined set of Auto Menus that are designed to cook specific foods. The menus will select the correct power level and cooking time making it easier for you.
| Model Number | WMF4505GA |
|---|---|
| Weight (kg) | 14 kg |
| Depth (mm) | 455 mm |
| Height (mm) | 331 mm |
| Width (mm) | 553 mm |
| Microwave Volume | 45 L |
| Power (W) | 1100 W |
| Accessories included | 1 x Turntable Roller Ring, |
| Finish Colour | Dark Grey |
| Notes | ** Please note this model is not designed to be built into a cupboard, Freestanding Only installation** |
| Turntable size | 345 mm |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Dark Grey Finish Fascia Panel and Cabinet |
| Microwave Type | Freestanding |
| Interior finish | Painted Steel |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Programmable timer | |
| Control type | Control Knobs and Touch Control |
| Door Type | Push Door Button |
| Grill location | No Grill Function |
| Light type | Incandescent |
| LED Display | |
| Internal oven light | |
| Timer | |
| Oven Type | Benchtop Oven |
| Timer Functions | Clock / Timer |
| Power levels | 10 |
| Cut Out Note | Freestanding Installation Only. |
|---|
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 1.1 kW |
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 4.5 A |
| Delay Start |
|---|
| Display |
|---|
| Origin | China |
|---|
| Inverter Microwave | |
|---|---|
| Auto cook | |
| Steam Microwave |
| Oven Volume | 45 L |
|---|---|
| Volume Note | Gross volumes quoted |
| Primary Product Category | Benchtop Microwaves |
|---|---|
| Oven Timer | |
| Volume - One Compartment (Net) | 45 |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 9316561084481 |
| Combination Steam Ovens |
Andoo's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark