






Simple to operate, the two hour timer gives you flexibility when cooking and rings when the selected program time lapses.

Designed for everyday convenience, the Easy Guide Side Racks allow oven shelves to slide smoothly into position for quick and simple adjustment. This practical feature makes it easier to place, remove, and reposition trays while helping support safer handling of hot dishes during cooking.

With room for the family roast or a delicious dessert, the 80L capacity in the 60cm oven range allows you to make every mealtime easy and full of flavour.

Westinghouse has been the heart of the home for generations and has become a brand trusted to build reliable products. This oven is built in a local factory in Adelaide.
| Model Number | WVE6314DD |
|---|---|
| Weight (kg) | 31 kg |
| Depth (mm) | 573 mm |
| Height (mm) | 597 mm |
| Width (mm) | 596 mm |
| Power (W) | 2300 W |
| Accessories included | 1 x Grill/Oven Pan, |
| Finish Colour | Dark Stainless Steel |
| Notes | 10amp Australian Plug & Lead Attached.
|
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Dark Stainless Steel Fascia Control Panel with a see-through Oven Door. |
| Interior finish | Enamel |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Number of shelf positions | 5 |
| Programmable timer | |
| Control type | Control knobs |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Light type | Incandescent |
| Internal oven light | |
| Portable | |
| Temperature Range - Maximum | 260 °C |
| Temperature Range - Minimum | 80 °C |
| Timer | |
| Number of shelves | 2 |
| Cooling fan | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Oven Type | Single Oven |
| Timer Functions | 120 Minute Manual Ringer Timer |
| Meat probe |
| Cut Out Note | This model is able to be Wall Mounted or placed under a Kitchen Benchtop for installation. |
|---|
| Number of Functions | 5 |
|---|---|
| Full grill | |
| Light | |
| Fan forced | |
| Defrost | |
| Fan grill |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 2.3 kW |
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 9.6 A |
| Length of cord | 1.5 m |
| Delay Start |
|---|
| Display |
|---|
| Origin | Australia |
|---|
| Oven Volume | 80 L |
|---|---|
| Volume Note | Gross volumes quoted |
| Double glazed door |
|---|
| A true family size oven | |
|---|---|
| Primary Product Category | Built-In Ovens |
| Oven Timer | |
| Volume - One Compartment (Net) | 72 |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Fan oven | |
| Oven Functions | MultiFunction |
| EAN | 9315538659875 |
| Combination Steam Ovens |
Andoo's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark