| Model Number | FA490RR5AU |
|---|---|
| Weight (kg) | 126.5 kg |
| Depth (mm) | 749 mm |
| Height (mm) | 1955 mm |
| Width (mm) | 704 mm |
| Dispenser | No dispenser |
| Finish Colour | Red |
| Notes | Depth without handles: 704mm |
| Plumbing required | No |
| Fridge Type | Bottom Mount Fridge |
|---|---|
| Adjustable shelves | |
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Temperature Control | Electronic |
| Twist ice maker | |
| Door open alarm |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 481 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 344 L |
| Freezer Volume | 137 L |
| Volume Note | Useable volumes quoted |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 328 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Length of cord | 1.8 m |
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Fridge - Freezer Category | Fridge |
|---|---|
| Glass Door | |
| EAN | 8017709321338 |