











If you need more information, please contact one of our product experts.
| Model Number | HM876G2B6A |
|---|---|
| Fuel Type | Electric |
| Weight (kg) | 46 kg |
| Depth (mm) | 568 mm |
| Height (mm) | 595 mm |
| Width (mm) | 594 mm |
| Power (W) | 3600 W |
| Accessories included | 1 x Grill tray (suitable for pyrolytic cleaning), 2 x Combination grids and 1 x Universal pan |
| Finish Colour | Black |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Black Glass Fascia Panel & Oven Door. |
| Interior finish | Enamel |
| Quadruple glazed door | |
|---|---|
| Child lock | |
| Residual heat indicator | |
| Safety switch off |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Number of shelf positions | 5 |
| Programmable timer | |
| Control type | Control Knobs and Touch Control |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Light type | LED |
| Internal oven light | |
| Temperature Range - Maximum | 300 °C |
| Temperature Range - Minimum | 30 °C |
| Timer | |
| Number of shelves | 1 |
| Fast heat-up | |
| Cooling fan | |
| Oven Type | Single Oven |
| Timer Functions | Clock / Timer |
| Easy clean cooking surface | |
| Power levels | 5 |
| Meat probe | |
| Sabbath mode |
| Number of Functions | 15 |
|---|---|
| Cool start | |
| Bottom heating | |
| Hot air grilling | |
| Full grill | |
| Top and bottom heating | |
| 4D HotAir | |
| Inverter Microwave | |
| Top and bottom heating Eco | |
| Dehydrate | |
| 4D HotAir Eco | |
| Keep warm | |
| Pizza | |
| Half grill | |
| Intensive heat | |
| Plate warming | |
| Slow cooking |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 3.6 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 15 A |
| Length of cord | 1.2 m |
| Display |
|---|
| Origin | Germany |
|---|
| Oven Volume | 67 L |
|---|---|
| Volume Note | Useable volumes quoted |
| Primary Product Category | Ovens |
|---|---|
| Oven Timer | |
| Volume - One Compartment (Net) | 67 |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 4242003830871 |
| Made in Germany | |
| Combination Steam Ovens |
Andoo's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark