









If you need more information, please contact one of our product experts.
| Model Number | CM833GBB1A |
|---|---|
| Weight (kg) | 33 kg |
| Depth (mm) | 568 mm |
| Height (mm) | 455 mm |
| Width (mm) | 595 mm |
| Power (W) | 900 W |
| Accessories included | 1 x Combination Grid and 1 x Universal Pan |
| Finish Colour | Black |
| Notes | This item will require to be Hardwired by a qualified electrician.
|
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Black Glass Fascia Panel |
| Microwave Type | Built-In |
| Interior finish | Enamel |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | Display Panel: 2.8" TFT Colour Display with Touch Control Buttons. VarioSpeed: combines heating and microwave functions to reduce your cooking time by up to 50% without sacrificing the quality or flavours of your foods. 4D Cooking: Place your trays on any rack, from one to four, and your dishes will come out perfectly baked and evenly browned. Soft Open & Close: Drop down oven door, SoftMove oven door with soft open and soft close, SoftOpen. Rapid Heating: Automatic Safety: Cooling Cavity Fan, Child Lock, Residual Heat Indicator, Door Contact Switch. Interior Lighting: LED |
|---|---|
| Number of shelf positions | 3 |
| Control type | Control knobs |
| Door Type | Pull Door Handle |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Light type | LED |
| Temperature Range - Maximum | 275 °C |
| Temperature Range - Minimum | 30 °C |
| Timer | |
| Number of shelves | 1 |
| Fast heat-up | |
| Cooling fan | |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Oven Type | Single Oven |
| Timer Functions | Clock Timer |
| Power levels | 5 |
| Meat probe | |
| Sabbath mode |
| 4D cooking | |
|---|---|
| Number of Functions | 8 |
| Hot air grilling | |
| Full grill | |
| Light | |
| 4D HotAir Eco | |
| Microwave plus convection | |
| Half grill | |
| Plate warming | |
| Microwave |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 3.6 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 15 A |
| Length of cord | 1.5 m |
| Child lock | |
|---|---|
| Cool touch door |
| Origin | Germany |
|---|
| Oven Volume | 45 L |
|---|---|
| Volume Note | Net volumes quoted |
| Primary Product Category | Ovens |
|---|---|
| Oven Timer | |
| Volume - One Compartment (Net) | 45 |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 4242003832820 |
| Combination Steam Ovens |
Andoo's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark