

| Model Number | EHFA250S48 |
|---|---|
| Fuel Type | Electric |
| Tank Capacity | 250 L |
| Depth (mm) | 674 mm |
| Height (mm) | 1476 mm |
| Width (mm) | 605 mm |
| Finish Colour | Beige / Tan |
| Notes | The depth given is including the rear valve. The depth without the valve is 605mm. |
| Finish Colour Description | Dune |
| Hot Water Selection | Storage Tank |
|---|---|
| Features |
|
| Temperature Range - Maximum | 70 °C |
| Hot Water Type | Storage |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 4.8 kW |
| Hot Water System Categories | Electric |
|---|---|
| EAN | 9314109232516 |