





| Rangehood Type | Undermount |
|---|---|
| Model Number | 1820 |
| Weight (kg) | 11.9 kg |
| Depth (mm) | 301 mm |
| Height (mm) | 330 mm |
| Width (mm) | 860 mm |
| Power (W) | 121 W |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Installation Note | This unit is supplied in duct-out mode as a factory setting. It can also be configured for recirculation with the appropriate kit, which is detailed within these installation instructions. |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Max Air Capacity | 601 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 4 |
| Ducting size | 150 |
| Can be recirculated | |
| Ducting location | Top |
| Recirculating Only |
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Touch & Remote |
| Light type | LED |
| Boost function | |
| Clean filter indicator |
| Cut Out Depth (mm) | 286 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 845 mm |
| Lowest Operating Noise | 26 dB |
|---|---|
| Highest Operating Noise | 40 dB |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Maximum current rating | 0.5 A |
| Length of cord | 1.3 m |
| Number of filters | 1 |
|---|---|
| Dishwasher safe filters |
| EAN | 5414425259229 |
|---|