












Triple-layer protection with tinted glass and Low-E coating shields wine from harmful UV radiation. This advanced barrier helps maintain flavour, aroma, and overall wine integrity by reducing light exposure.

An activated charcoal filter maintains clean internal air by neutralising odours. This preserves the natural bouquet of your wine, with a convenient reminder system prompting filter changes every six months.

Adjustable humidity settings let you choose between standard and high levels to suit your collection. This ensures corks remain moist, preventing air ingress and helping preserve the quality and longevity of your wines.

Smooth-gliding telescopic rails ensure effortless access to your wine collection. Designed to minimise movement, they allow gentle retrieval and storage of bottles, preserving stability while enhancing convenience and overall user experience.
| Model Number | WPGBH7473 |
|---|---|
| Weight (kg) | 152 kg |
| Depth (mm) | 764 mm |
| Height (mm) | 2013 mm |
| Width (mm) | 697 mm |
| Finish Colour | Black |
| Finish Colour Description | Black Steel |
| Fridge Type | Wine Fridge |
|---|---|
| Features |
|
| Light type | LED |
| Outdoor |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 562 L |
|---|---|
| Maximum Number of Wine Bottles | 182 Bottles |
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | Yes |
| Number of Doors | 1 |
| Origin | Bulgaria |
|---|
| Fridge - Freezer Category | Multi Zone Wine Cabinet |
|---|---|
| Temperature Zones | Multi Zone |
| Multi Level Temperature Control | |
| EAN | 4016803153191 |