











Enjoy an ideally lit interior thanks to the LightTower, which shows off your food in its best light and is positioned so that all of your fridge is illuminated at all times.

Control of your freezer is at your fingertips, thanks to the Touch & Swipe display. You can operate your freezer intuitively and with ease. You can adjust temperatures and settings all in the one place.

With the SoftSystem, your fridge door closes softly and safely, and in a way which is pleasantly quiet and light. Bottles stored in the inside door remain securely in place - nothing rattles or wobbles.

Do you want to be sure that the cold is distributed as evenly as possible in your refrigerator? The powerful fan in this Liebherr distributes cold air efficiently throughout the entire refrigeration compartment.
| Model Number | SRBSDH5260 |
|---|---|
| Depth (mm) | 675 mm |
| Height (mm) | 1855 mm |
| Width (mm) | 597 mm |
| Dispenser | No dispenser |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Plumbing required | No |
| Fridge Type | Upright Fridge |
|---|---|
| Features |
|
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Outdoor | |
| Temperature Control | Electronic |
| Temperature Range - Maximum | 9 °C |
| Temperature Range - Minimum | 3 °C |
| 4 Door Fridges | |
| Door open alarm |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 384 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 384 L |
| Volume Note | Useable volumes quoted |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 112 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Length of cord | 2.2 m |
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | Yes |
| Number of Doors | 1 |
| Noise when working | 34 dB |
|---|
| Origin | Bulgaria |
|---|
| Highly Efficient Product Details | Highly Energy Efficient | This product falls within the top 20% (or next closest percentage interval) of most energy efficient products on our website in this category based on publicly available data from the Equipment Energy Efficiency Program. In addition, brands associated with these products have been reviewed by our business on their modern slavery, carbon management and packaging initiatives, actions and goals which forms part of their qualification to appear in this row. |
|---|
| Fridge - Freezer Category | Fridge |
|---|---|
| Packaging dimensions | 1927 x 615 x 767mm |
| Energy consumption | 112 Kwh |
| Ice Cube Tray | |
| Glass Door | |
| Retro Look | |
| Beverage Fridges | |
| French Door Fridges | |
| EAN | 4016803136811 |
| Integrated Freezer | |
| Efficient Product |