















If you need more information, please contact one of our product experts.
| Dryer Type | Heat Pump |
|---|---|
| Model Number | DVH9-09B |
| Drying capacity | 9 kg |
| Weight (kg) | 57 kg |
| Depth (mm) | 690 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Accessories included | 1 x Stacking Kit, 1 x Drying Rack, 1 x Drain Hose. |
| Finish Colour | Black |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Stacking kit included | |
| Wall Mounting Note | This product cannot be wall mounted. |
| Dryer Controls | Electronic |
|---|---|
| Features |
|
| Auto Sensing | |
| LED Display | |
| Time delay | |
| Anti Crease | |
| Sensor Dry |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 10 Year Warranty on Compressor and Motor (Parts Only) |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 129 |
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Reversible door | Yes |
| Allergy |
|---|
| WiFi-enabled |
|---|
| Interior Drum | Stainless Steel |
|---|---|
| EAN | 8806091810700 |
Andoo's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark