












With space for up to 44 bottles, this wine cabinet is ideal for medium-sized collections. It provides ample room to store and organise your wines while ensuring they remain perfectly preserved and ready to serve.

Featuring two independently controlled zones, this cabinet allows you to store red and white wines at their ideal temperatures. It ensures optimal preservation conditions, maintaining the flavour, aroma, and quality of every bottle.

The intuitive digital control panel allows precise adjustment and monitoring of temperature and humidity levels. This helps maintain ideal conditions, preserving cork integrity and supporting proper wine aging over time.

An advanced anti-vibration system protects wine from unnecessary movement, preserving its aging process. Soft, energy-efficient LED lighting enhances visibility and presentation without exposing your collection to harmful heat or light.
| Model Number | LJ44VN2ZBU |
|---|---|
| Weight (kg) | 42 kg |
| Depth (mm) | 575 mm |
| Height (mm) | 820 mm |
| Width (mm) | 595 mm |
| Finish Colour | Black |
| Condensation Note | Please note, depending on the humidity in your space, condensation can form on the door. If this product is installed in a space that has a high degree of humidity, please consider a model with a heated door which will help eliminate condensation. Look for 'Heated door' in the product's specifications. |
| Heated Door |
| Fridge Type | Wine Fridge |
|---|---|
| Features |
|
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Temperature Range - Maximum | 20 °C |
| Temperature Range - Minimum | 5 °C |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 130 L |
|---|---|
| Maximum Number of Wine Bottles | 44 Bottles |
| Volume Note | Useable volumes quoted |
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | Yes |
| Number of Doors | 1 |
| Noise when working | 41 dB |
|---|
| Origin | China |
|---|
| Fridge - Freezer Category | Dual Zone Wine Cabinet |
|---|---|
| Temperature Zones | Dual Zone |
| Multi Level Temperature Control | |
| EAN | 0739988379319 |