| Dryer Type | Condenser |
|---|---|
| Model Number | HWD9050AN1 |
| Washing capacity | 9 kg |
| Drying capacity | 5 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Weight (kg) | 82 kg |
| Depth (mm) | 688 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 595 mm |
| Finish Colour | White |
| Plumbing required | Yes |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Dryer Controls | Touch |
|---|---|
| Water Inlets | Cold Only |
| Features |
|
| Control type | Touch |
| Reload | |
| Time delay | |
| Reverse Tumble Action | |
| Auto Balance | |
| Pause Button | |
| Sensor Dry |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating Wash | 5 |
|---|---|
| Energy Star Rating Dry | 4 |
| Delay Start | |
|---|---|
| Time Remaining Display | |
| WiFi-enabled |
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Litres Used Per Wash | 77 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C02258 |
| Number of Programs | 12 Programs |
|---|
| Origin | China |
|---|
| Number of Cycles | 12 |
|---|---|
| Water consumption | 77 L |
| WELS Star Rating | 4.5 |
| Washing Machine Type | Front load |
| Samsung Diamond Drum | |
| EAN | 9415112623770 |
Andoo's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark