





If you need more information, please contact one of our product experts.
| Model Number | RS60RDWX1 |
|---|---|
| Depth (mm) | 580 mm |
| Height (mm) | 830 mm |
| Width (mm) | 595 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Fridge Type | Wine Fridge |
|---|---|
| Features |
|
| UV Protection | |
| Adjustable shelves | |
| Display Panel | LED |
| Light type | LED |
| Outdoor | |
| Temperature Control | Electronic |
| Temperature Range - Maximum | 20 °C |
| Temperature Range - Minimum | 5 °C |
| Number of shelves | 3 |
| Door open alarm |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 years plus additional 3 year sealed system |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 122 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 115 L |
| Maximum Number of Wine Bottles | 38 Bottles |
| Volume Note | Useable volumes quoted |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Lockable Door | |
|---|---|
| Double glazed door |
| Temperature Zones | Dual Zone |
|---|---|
| Primary Product Category | Wine Fridge |
| Multi Level Temperature Control | |
| Wine Fridge | |
| Glass Door | |
| Beverage Fridges | |
| EAN | 9415112243589 |
Andoo's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark