| Model Number | EHE6899SA |
|---|---|
| Weight (kg) | 145 kg |
| Depth (mm) | 746 mm |
| Height (mm) | 1782 mm |
| Width (mm) | 913 mm |
| Accessories included | 1 x Bottle rack, 1 x Water Filter and Water Connections. |
| Dispenser | Ice and water |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | Middle drawer has 5 Pre Set Temperatures |
| Plumbing required | Yes |
| Finish Colour Description | Natural Stainless Steel Facia Door Panels. |
| Fridge Type | French Door Fridge |
|---|---|
| Features |
|
| Adjustable shelves | |
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Temperature Control | Electronic |
| Wine bottle rack | |
| Twist ice maker | |
| 4 Door Fridges | |
| Door open alarm | |
| 3 Door Fridges |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 Year Domestic Warranty on all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 609 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 371 L |
| Freezer Volume | 165 L |
| Volume Note | Useable volumes quoted |
| Variable Compartment Volume | 73 L |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 501 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
| Default Door Hinge | French Door |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Origin | Thailand |
|---|
| WiFi |
|---|
| Cabinet Depth | 625 mm |
|---|
| Fridge - Freezer Category | Fridge |
|---|---|
| A true family fridge | 609 L |
| Primary Product Category | Fridge |
| Energy consumption | 560 Kwh |
| Multi Level Temperature Control | |
| Ice Cube Tray | |
| Integrated Fridge | |
| Custom Installation | |
| Cheap | |
| French Door Fridges | |
| EAN | 9315540405620 |
| Frost Control | Frost Free |
Andoo's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark