

















If you need more information, please contact one of our product experts.
| Model Number | EHE6899BA |
|---|---|
| Weight (kg) | 145 kg |
| Depth (mm) | 746 mm |
| Height (mm) | 1782 mm |
| Width (mm) | 913 mm |
| Accessories included | ** Plumbing kit included ** |
| Dispenser | Ice and water |
| Finish Colour | Dark Stainless Steel |
| Notes | Plumbing kit will suit all current mini fridge taps |
| Plumbing required | Yes |
| Finish Colour Description | Dark Stainless Steel Facia Door Panel / Dark Cabinet. |
| Fridge Type | French Door Fridge |
|---|---|
| Features |
|
| Adjustable shelves | |
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Temperature Control | Electronic |
| Temperature Range - Maximum | 7 °C |
| Temperature Range - Minimum | -23 °C |
| Wine bottle rack | |
| Twist ice maker | |
| 4 Door Fridges | |
| Door open alarm | |
| 3 Door Fridges |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 Year Domestic Warranty on all Parts and Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 609 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 371 L |
| Freezer Volume | 165 L |
| Volume Note | Useable volumes quoted |
| Variable Compartment Volume | 73 L |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 501 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Length of cord | 1.74 m |
| Default Door Hinge | French Door |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Origin | Thailand |
|---|
| WiFi |
|---|
| Cabinet Depth | 625 mm |
|---|
| Fridge - Freezer Category | Fridge |
|---|---|
| A true family fridge | 609 L |
| Primary Product Category | Fridge |
| Energy consumption | 560 Kwh |
| Multi Level Temperature Control | |
| Ice Cube Tray | |
| Custom Installation | |
| French Door Fridges | |
| EAN | 9315540405729 |
| Frost Control | Frost Free |
| Requires Plumbing Notes | Free installation service includes connection to your existing compatible plumbing, using only parts provided by the manufacturer |