











Fit for a chef, this Chef oven boasts a spacious interior despite its sleek exterior. There’s 80-litres worth of gross oven capacity for plenty of space for big family meals.

The door exterior has been constructed to remain cooler to the touch during cooking. These reduced temperatures are due to the innovative design of the air-cooled door, for a safer kitchen environment.

Easy-to-use dial controls provide straightforward operation for selecting temperatures and cooking functions. The intuitive design removes unnecessary complexity, allowing users to quickly adjust settings and focus on achieving excellent cooking results.

The powerful fan forced oven provides even heat distribution and faster cooking times for better results in the kitchen.
| Model Number | CVE612SB |
|---|---|
| Weight (kg) | 31 kg |
| Depth (mm) | 573 mm |
| Height (mm) | 597 mm |
| Width (mm) | 596 mm |
| Power (W) | 2300 W |
| Accessories included | 1 x Wire Grill Insert, |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | **10A Plug & Lead Attached** |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Stainless Steel Facia Trim & Handle / See through Oven Door. |
| Interior finish | Enamel |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 Year Domestic Warranty on all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Number of shelf positions | 5 |
| Programmable timer | |
| Control type | Control knobs |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Light type | Incandescent |
| Internal oven light | |
| Temperature Range - Maximum | 250 °C |
| Temperature Range - Minimum | 80 °C |
| Timer | |
| Number of shelves | 2 |
| Cooling fan | |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Oven Type | Single Oven |
| Timer Functions | 120 Minute Manual Ringer Timer |
| Meat probe |
| Cut Out Note | This model is able to be Wall Mounted or placed under a Kitchen benchtop for installation. |
|---|
| Number of Functions | 3 |
|---|---|
| Fan bake | |
| Full grill | |
| Defrost |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 2.3 kW |
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 9.6 A |
| Delay Start |
|---|
| Display |
|---|
| Origin | Australia |
|---|
| Oven Volume | 80 L |
|---|---|
| Volume Note | Gross volumes quoted |
| Triple glazed door |
|---|
| A true family size oven | |
|---|---|
| Primary Product Category | Built In Ovens |
| Oven Timer | |
| Volume - One Compartment (Net) | 72 |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Fan oven | |
| Oven Functions | MultiFunction |
| EAN | 9315538641986 |
| Combination Steam Ovens |
Andoo's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark