






Fit for a chef, this Chef oven boasts a spacious interior despite its sleek exterior. There’s 80-litres worth of gross oven capacity for plenty of space for big family meals.

The door exterior has been constructed to remain cooler to the touch during cooking. These reduced temperatures are due to the innovative design of the air-cooled door, for a safer kitchen environment.

Simple, intuitive dial controls make selecting functions, temperatures, and cooking times effortless. The mechanical timer provides dependable operation, offering straightforward control for confident cooking without complicated digital interfaces.

The powerful fan forced oven provides even heat distribution and faster cooking times for better results in the kitchen.
| Model Number | CVE662SB |
|---|---|
| Weight (kg) | 43 kg |
| Depth (mm) | 573 mm |
| Height (mm) | 890 mm |
| Width (mm) | 596 mm |
| Power (W) | 4500 W |
| Accessories included | 1 x Wire Grill Insert, |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | ** This model is required to be hardwired by a qualified electrician** |
| Volume - Double Compartment Main (Gross) | 80 |
| Volume - Double Compartment Main (Net) | 72 |
| Volume - Double Compartment Second (Gross) | 46 |
| Volume - Double Compartment Second (Net) | 38 |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Stainless Steel Trim & Handles / See through Oven Door. |
| Interior finish | Enamel |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 Year Domestic Warranty on all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Number of shelf positions | 5 |
| Programmable timer | |
| Control type | Control knobs |
| Grill location | Separate electric grill |
| Light type | Incandescent |
| Internal oven light | |
| Portable | |
| Temperature Range - Maximum | 250 °C |
| Temperature Range - Minimum | 80 °C |
| Timer | |
| Number of shelves | 2 |
| Cooling fan | |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Oven Type | Oven with Separate Grill |
| Timer Functions | 120 Minute Manual Timer |
| Meat probe |
| Cut Out Note | This mode is wall mounted only for installation. |
|---|
| Number of Functions | 3 |
|---|---|
| Fan bake | |
| Full grill | |
| Defrost |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 4.5 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 18.75 A |
| Delay Start |
|---|
| Display |
|---|
| Origin | Australia |
|---|
| Oven Volume | 80 L |
|---|---|
| Volume Note | Gross volumes quoted |
| WiFi |
|---|
| Triple glazed door |
|---|
| A true family size oven | |
|---|---|
| Primary Product Category | Built-In Ovens |
| Oven Timer | |
| Volume - One Compartment (Net) | 72 |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Fan oven | |
| Oven Functions | MultiFunction |
| EAN | 9315538642037 |
| Combination Steam Ovens |
Andoo's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark