
Bosch's 3D HotAir feature allows you to bake or roast on up to three levels at once. Optimal heat distribution on every level ensures evenly cooked food. The flavours do not intermingle, so you can bake dessert and roast dinner simultaneously.

A special coating of microfine ceramic spheres on the back wall breaks down grease while you bake or roast. This means cleaning your oven interior is simpler and easier.

Ideal for creating that perfect crust, the combination of 3D HotAir and powerful lower heat allows you to cook frozen pizza in about 20 minutes, without the need for pre-heating and defrosting. This setting can also be used for any frozen semi-finished products such as meatballs or vegetables for a fast and easy meal.

Monitor your oven with ease thanks to the red LED display control and handy time functions. The control knobs pop-out when you need them and are retractable so you can quickly and easily clean the front of your oven.
| Model Number | MBA534BB0A |
|---|---|
| Fuel Type | Electric |
| Weight (kg) | 48.9 kg |
| Depth (mm) | 570 mm |
| Height (mm) | 888 mm |
| Width (mm) | 594 mm |
| Accessories included | 1 x Grill Tray, 2 x Combination Grid, 1 x Universal Pan. |
| Finish Colour | Black |
| Volume - Double Compartment Main (Net) | 71 |
| Volume - Double Compartment Second (Net) | 34 |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Black Facia Door & Control Panel. |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 year Domestic Warranty on all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | - 3D hotair: perfect results thanks to optimal distribution of heat on up to 3 levels simultaneously - without taste transfer. - Red LED display control: easy-to-use thanks to the time functions. - Pop-out controls: For an easy to clean front |
|---|---|
| Programmable timer | |
| Control type | Dial |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Internal oven light | |
| Timer | |
| Fast heat-up | |
| Cooling fan | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Type | Double Oven |
| Meat probe |
| Number of Functions | 7 |
|---|---|
| Bottom heating | |
| Hot air grilling | |
| Full grill | |
| Top and bottom heating | |
| Pizza | |
| Hot Air Gentle | |
| 3D Hot Air |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 5.9 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 24.5 A |
| Child lock | |
|---|---|
| Triple glazed door |
| Origin | Germany |
|---|
| Oven Volume | 71 L |
|---|---|
| Volume Note | Net volumes quoted |
| A true family size oven | |
|---|---|
| Primary Product Category | Double Ovens |
| Oven Timer | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 4242005316489 |
| Combination Steam Ovens |
Andoo's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark