






Engineered with seven distinct zones that provide softer support for shoulders and firmer support for hips and knees, enhancing alignment and overall comfort.

Regulates temperature and draws heat away from the body, ensuring a cool, comfortable night’s sleep.

Naturally freshens the mattress while absorbing moisture and odours for a cleaner, healthier sleep environment.

A cushioning foam layer enhances comfort while maintaining a clean, chemical-free sleep environment tested for safety and durability.
| Model Number | AU-MFGNO4ZC-12K |
|---|---|
| Material | Memory Foam |
| Weight (kg) | 36.75 kg |
| Depth (mm) | 2030 mm |
| Height (mm) | 305 mm |
| Width (mm) | 1830 mm |
| Finish Colour | White |
| Mattress Feel | Medium |
| Bed Base Size | King |
| Mattress Size | King |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
| Features |
|
|---|---|
| Bedding Type | Mattress |
| Origin | China |
|---|
| Required Assembly | This product will require assembly. |
|---|
| Care Instructions | Clean gently with warm soapy water and a clean damp cloth. |
|---|
| EAN | 9356862010499 |
|---|