








If you need more information, please contact one of our product experts.
| Model Number | AU-FTTP-NV-D |
|---|---|
| Material | Steel |
| Weight (kg) | 41.7 kg |
| Depth (mm) | 1915 mm |
| Height (mm) | 350 mm |
| Width (mm) | 1380 mm |
| Finish Colour | Navy |
| Finish Colour Description | Navy Blue |
| Bed Base Size | Double |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
| Origin | China |
|---|
| Frame Material | Wood Composite Board, Metal |
|---|---|
| Leg Material | Plastics |
| Suitable for Outdoors | |
| Furniture Type | Bed Frame |
| Care Instructions | Clean gently with warm soapy water and a clean damp cloth. |
| Furniture Material | 100% Wood Composite Board + 100% Pine Wood + 100% Foam + 100% Polyester Fabric |
| Fabric Colour | Navy Blue |
| Required Assembly | This product will require assembly. |
|---|
| Bedding Type | Bed Frame |
|---|
| Adjustable Bed Base | No |
|---|---|
| EAN | 9356862000513 |