| Model Number | WTB2800WG |
|---|---|
| Depth (mm) | 615 mm |
| Height (mm) | 1605 mm |
| Width (mm) | 540 mm |
| Dispenser | No dispenser |
| Finish Colour | White |
| Notes | Reversible (with optional door kit) |
| Plumbing required | No |
| Fridge Type | Top Mount Fridge |
|---|---|
| Features |
|
| Adjustable shelves | |
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Temperature Control | Manual |
| Wine bottle rack | |
| Twist ice maker | |
| Door open alarm |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 3 Years additional domestic warranty to cover replacement of parts for the sealed refrigeration system |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Door reversing kit required | Yes |
|---|---|
| Door Reversing Kit Model | ACC096 |
| Default Door Hinge | Right |
| Reversible door | Yes |
| Door reversing kit included | No |
| Total Volume | 280 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 198 L |
| Freezer Volume | 82 L |
| Energy Star Rating |
|---|
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
| Origin | Thailand |
|---|
| Eco Mode |
|---|
| Fridge - Freezer Category | Fridge |
|---|---|
| Primary Product Category | Fridge |
| Small litre fridge | 280 L |
| Energy consumption | 296 Kwh |
| Ice Cube Tray | |
| Integrated Fridge | |
| Beverage Fridges | |
| Cheap | |
| EAN | 9315540404494 |
| Frost Control | Frost Free |
| Requires Plumbing Notes | No plumbing required |