




If you need more information, please contact one of our product experts.

Enjoy totally the consistent distribution of temperature throughout your oven for large centrepiece dishes, or control the various elements of a meal simultaneously by selecting to use only one or both of the grills.

Westinghouse makes sure that the oven is never too hot to touch, thanks to multi-layer glazing.

Customize your favourite temperature and fan function, and go back to use it time and time again for your go-to meals.

Change programs, and adjust the temperature within seconds thanks to the Rapid Heat Function, or perfect browning pizzas or brownies using Base Heat Mode.
| Model Number | WVE915SCA |
|---|---|
| Depth (mm) | 572 mm |
| Height (mm) | 596 mm |
| Width (mm) | 895 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Designed and intended for commercial and domestic use. |
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Electronic |
| Internal oven light | |
| Cooling fan | |
| Oven Type | Single Oven |
| Number of Functions | 11 |
|---|
| Oven Volume | 125 L |
|---|
| Steam Ovens | |
|---|---|
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 9315538630706 |
| Combination Steam Ovens |