


Every moment counts, so while your oven heard up your super-fast you can save time and get on with booking the dishes you and your family love.

Cook each dish to perfection with the Twin Fan System. Fans rotate in opposite directions, distributing heat evenly throughout the oven, so you enjoy great results every time.

Telescopic runners are another piece of thoughtful design that makes it easy to draw racks out and safely check on your dishes during cooking.

Whip up tasty stir-fries and more with our high-powered wok burner. You’ll get the hugh heat you need with 14.4MJ/h of power at its highest setting.
| Cooktop Type | Gas burners |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
| Model Number | WFE9515SD |
| Weight (kg) | 78 kg |
| Depth (mm) | 600 mm |
| Height (mm) | 910 mm |
| Width (mm) | 895 mm |
| Accessories included | 3 x Cast Iron Trivets, |
| Cooktop Material | Stainless steel |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | Please add an extra 60mm to the height when attaching the Mini Splashback. |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Stainless Steel Cabinet with a See Through Oven Door. |
| Number of cooktop Burners or Zones | 5 |
|---|---|
| Burner Material | Aluminium |
| Number of cooking zones | 5 |
| Ignition | Electronic |
| Trivets | Cast iron |
| Wok burner | |
| Fish burner | |
| Teppanyaki Plate |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Number of shelf positions | 5 |
| Programmable timer | |
| Control type | Control Knobs and Touch Control |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Light type | Incandescent |
| Internal oven light | |
| Temperature Range - Maximum | 260 °C |
| Temperature Range - Minimum | 100 °C |
| Timer | |
| Number of shelves | 2 |
| Fast heat-up | |
| Cooling fan | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Storage Drawer | |
| Oven Type | Upright Oven/Stove |
| Timer Functions | Clock / Timer |
| Easy clean cooking surface | |
| Cooktop Configuration | 5 Burners |
| Meat probe | |
| Sabbath mode | |
| Storage Compartment |
| Number of Functions | 8 |
|---|---|
| Functions | Rapid Heat, Fan Bake, EasyBake + Steam, Bake/Pizza, Base Heat, Defrost, Fan Grill, Grill, Maxi Grill. |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 3.6 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 15 A |
| Child lock | |
|---|---|
| Triple glazed door | |
| Thermal overload protection | |
| Flame failure protection | |
| Cool touch door |
| Display |
|---|
| Origin | Australia |
|---|
| Oven Volume | 125 L |
|---|---|
| Volume Note | Gross volumes quoted |
| Freestanding Oven Installation Type | Dual Fuel |
|---|
| Gas Type | Natural Gas |
|---|---|
| A true family size oven | |
| Primary Product Category | Freestanding Ovens |
| Oven Timer | |
| Volume - One Compartment (Net) | 116 |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Fan oven | |
| Oven Functions | MultiFunction |
| EAN | 9315538660536 |
| Dual Fuel | |
| Combination Steam Ovens |
Andoo's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark