| Model Number | WSE6630SA |
|---|---|
| Depth (mm) | 746 mm |
| Height (mm) | 1780 mm |
| Width (mm) | 911 mm |
| Accessories included | 1 x Egg tray, 1 x Manual Twist Ice Tray. |
| Dispenser | No dispenser |
| Finish Colour | Arctic silver |
| Finish Colour Description | Arctic Silver Facia Door Panels |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 Year Domestic Warranty (Parts and Labour) |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 624 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 407 L |
| Freezer Volume | 217 L |
| Volume Note | Useable volumes quoted |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 405 |
| Features |
|
|---|---|
| Adjustable shelves | |
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Temperature Control | Electronic |
| Twist ice maker | |
| Door open alarm |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
| Default Door Hinge | Side by Side |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Origin | China |
|---|
| Fridge - Freezer Category | Fridge |
|---|---|
| A true family fridge | 624 L |
| Energy consumption | 405 Kwh |
| EAN | 9316561027938 |
Andoo's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark