











When a food craving hits, make healthier and delicious food right in your oven with minimal oil. Deliver all the flavour and none of the guilt. AirFry allows you to make healthier, tasty meals for the entire family right in your oven.

Why wait longer? The fast oven heat up means you can get on with the job of getting dinner on the table sooner. This oven will ensure that you’re not waiting not too long and have more time for cooking.

Beautifully designed with Australian families in mind, the multi-layer glazing of oven doors are cooler to the touch when the oven is hot.

Westinghouse has been the heart of the home for generations and has become a brand trusted to build reliable products. This oven is built in a local factory in Adelaide.
| Model Number | WVE6526DD |
|---|---|
| Weight (kg) | 55 kg |
| Depth (mm) | 573 mm |
| Height (mm) | 890 mm |
| Width (mm) | 596 mm |
| Power (W) | 5300 W |
| Accessories included | 1 x Baking Tray, |
| Finish Colour | Dark Stainless Steel |
| Notes | ** This Model is required to be installed by a qualified electrician** |
| Volume - Double Compartment Main (Gross) | 80 |
| Volume - Double Compartment Main (Net) | 72 |
| Volume - Double Compartment Second (Gross) | 46 |
| Volume - Double Compartment Second (Net) | 38 |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Dark Stainless Steel Fascia Control Panel & Trim with a see-through Oven Door. |
| Interior finish | Enamel |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Number of shelf positions | 5 |
| Programmable timer | |
| Control type | Control Knobs and Touch Control |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Light type | Incandescent |
| Internal oven light | |
| Portable | |
| Temperature Range - Maximum | 260 °C |
| Temperature Range - Minimum | 100 °C |
| Timer | |
| Number of shelves | 2 |
| Cooling fan | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Oven Type | Double Oven |
| Timer Functions | Clock / Timer |
| Meat probe | |
| Sabbath mode |
| Cut Out Note | This model is Wall Mounted only |
|---|
| Number of Functions | 8 |
|---|---|
| Functions | Main Oven Functions: Fan Grill, Maxi Grill, Fan Forced, AirFry, Traditional Bake, Pizza, Steam Assist Clean, Base Heat. Lower Oven Functions: Fan Assist Bake, Traditional Bake, Fan Grill, Defrost, Grill. |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 5.3 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 22.1 A |
| Child lock | |
|---|---|
| Auto Power Off | |
| Triple glazed door | |
| Residual heat indicator |
| Delay Start |
|---|
| Display |
|---|
| Origin | Australia |
|---|
| Oven Volume | 80 L |
|---|---|
| Volume Note | Gross volumes quoted |
| A true family size oven | |
|---|---|
| Primary Product Category | Double Ovens |
| Oven Timer | |
| Volume - One Compartment (Net) | 74 |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Fan oven | |
| Oven Functions | MultiFunction |
| EAN | 9315538658595 |
| Combination Steam Ovens |
Andoo's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark