| Model Number | WVE665S |
|---|---|
| Depth (mm) | 568 mm |
| Height (mm) | 888 mm |
| Width (mm) | 596 mm |
| Accessories included | 1 x Grill/oven pan, 2 x chromed wire shelves, 1 x baking tray, 1 x side racks pair and 1 x anti-splatter grill insert |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | Dimensions of proud fit cut-out (mm): 885 (H) x 565 (W) x 560 (D); Dimensions of flush fit cut-out (mm): 893 (H) x 600 (W) x 581 (D) |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Fingerprint-resistant stainless steel |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Manufacturer warranty for parts and labour |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | ● FamilySafe Doors - Westinghouse FamilySafe oven doors are found to be cooler and safer for families with young children. ● Room for everything with FamilySize Ovens - Whether it's a big family gathering or a simple Sunday roast, you'll love Westinghouse Family Size ovens, our huge 80-litre gross capacity ovens with room for everything. ● Fingerprint resistant stainless steel - Enjoy a family-friendly oven with stainless steel that really is stainless. ● Anti-spatter grill inserts - Anti-spatter grill inserts provide a safer and more convenient way to grill ensuring cooking fats drain away from food for healthier cooking. ● Timer functions: Minute minder, Cook time, End time, Delayed start, Time of day and 24 hour clock ● Multifunction oven ● Programmable timer ● Anti-spatter grill inserts |
|---|---|
| Number of shelf positions | 7 |
| Control type | Control knobs |
| Grill location | Separate electric grill |
| Internal oven light | |
| Side Opening | |
| Timer | |
| Cooling fan | |
| Oven Type | Oven with Separate Grill |
| Timer Functions | Minute minder, cook time, end time, delayed start, time of day, 24-hour clock |
| Number of Functions | 5 |
|---|---|
| Fan bake | |
| Rapid Heat | |
| Base heat | |
| Defrost | |
| Bake | |
| Pizza |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 5.3 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 22.1 A |
| Origin | Australia |
|---|
| Oven Volume | 80 L |
|---|
| Double glazed door |
|---|
| A true family size oven | |
|---|---|
| Primary Product Category | Ovens |
| Oven Timer | |
| Volume - One Compartment (Net) | 72 |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 9315538562847 |
| Combination Steam Ovens |