



If you need more information, please contact one of our product experts.


| Cooktop Type | Ceramic Glass |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Electric |
| Model Number | WHC633BC |
| Depth (mm) | 520 mm |
| Height (mm) | 46 mm |
| Width (mm) | 590 mm |
| Accessories included | Cooktop Secure Clips & Seal Included. |
| Cooktop Material | Ceramic Glass |
| Finish Colour | Black |
| Notes | ** Cooktop Required to be Hardwired.** |
| Finish Colour Description | Black Ceramic Glass |
| Number of cooktop Burners or Zones | 3 |
|---|---|
| Integrated Deep Fryer | |
| Number of cooking zones | 3 |
| Wok burner | |
| Teppanyaki Plate |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 Year Domestic Warranty on all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | ● Westinghouse WHC633BC 60cm Ceramic Cooktop. ● Larger pans are no problem: Our extra-large cooking zone ensures that heat will be delivered consistently to large pans. ● More versatility with variable zones: With Dual Zone functionality you are able to adjust to your chosen pot or pan size with ease. ● Easy touch-on glass control: Total control is at your fingertips with a simple touch on the easy-clean glass control panel.. ● Timed to perfection: Never overcook or burn dinner again. Just set the cooking time and your cooktop will automatically turn the heat off for you. ● Safety first: our heat indicators show activated hotplates as well as hotplates that are still cooling down. ● Extra features: Pause Function, Quick Cook Timer, Dual Zone, Child Lock. |
|---|---|
| Programmable timer | |
| Control type | Dial |
| Portable | |
| Timer | |
| Boost function | |
| Easy clean cooking surface | |
| Cooktop Configuration | 3 Burners |
| Stop and Go function |
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 6.5 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 27 A |
| Child lock | |
|---|---|
| Residual heat indicator |
| Perfect temperature control | |
|---|---|
| EAN | 6937042206791 |
Andoo's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark