





If you need more information, please contact one of our product experts.
| Model Number | WHE5264SC |
|---|---|
| Weight (kg) | 93 kg |
| Depth (mm) | 769 mm |
| Height (mm) | 1725 mm |
| Width (mm) | 796 mm |
| Accessories included | 1 x Water Filter & Water Connections, 1 x Egg Tray. |
| Dispenser | Water only |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | ** Needs to be connected directly into your mains water supply.** |
| Plumbing required | Yes |
| Finish Colour Description | Stainless Steel Facia Door Panels |
| Fridge Type | French Door Fridge |
|---|---|
| Features |
|
| Adjustable shelves | |
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Temperature Control | Electronic |
| Temperature Range - Maximum | 7 °C |
| Temperature Range - Minimum | 1 °C |
| Wine bottle rack | |
| Twist ice maker | |
| 4 Door Fridges | |
| Door open alarm | |
| 3 Door Fridges |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 Year Domestic Warranty on all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 491 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 345 L |
| Freezer Volume | 146 L |
| Volume Note | Useable volumes quoted |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 419 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Length of cord | 1.74 m |
| Default Door Hinge | French Door |
|---|---|
| Reversible door | N/A |
| Origin | Thailand |
|---|
| Cabinet Depth | 641 mm |
|---|
| Fridge - Freezer Category | Fridge |
|---|---|
| A true family fridge | 524 L |
| Primary Product Category | French Door Fridges |
| Energy consumption | 419 Kwh |
| Multi Level Temperature Control | |
| Ice Cube Tray | |
| Integrated Fridge | |
| Custom Installation | |
| French Door Fridges | |
| EAN | 9315540413700 |
Andoo's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark