















This stove is designed to connect to your home’s LP gas supply, ensuring efficient fuel use and reliable cooking performance. For safe and proper setup, you’ll need a qualified gas plumber to take care of the installation.

The dedicated wok burner comfortably fits your wok pans so you can effectively get that amazing sizzle for your stir frys.

Cast iron pan supports provide stability for pots and pans. They are easy to clean and long lasting, providing a professional look for years to come.

Achieve that perfect crunch without the need for deep frying by using the AirFry function in the oven. You can make healthier meals for the whole family and satisfy your cravings at the same time.
| Cooktop Type | Gas burners |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | LPG |
| Model Number | TRFSGO901LPG |
| Weight (kg) | 72.21 kg |
| Depth (mm) | 597 mm |
| Height (mm) | 900 mm |
| Width (mm) | 896 mm |
| Accessories included | 3 Full Size Shelf |
| Cooktop Material | Stainless steel |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | **This oven is LPG ONLY and cannot be converted to Natural Gas** |
| Oven Fuel Type | LPG |
| Finish Colour Description | Stainless Steel Finish with a Dark Fascia Oven Door Panel. |
| Number of cooktop Burners or Zones | 5 |
|---|---|
| Burner Material | Aluminium |
| Number of cooking zones | 5 |
| Ignition | Electronic |
| Trivets | Cast iron |
| Wok burner | |
| Fish burner | |
| Teppanyaki Plate |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Number of shelf positions | 4 |
| Programmable timer | |
| Control type | Control knobs |
| Grill location | Integrated gas grill |
| Light type | Halogen |
| Internal oven light | |
| Temperature Range - Maximum | 260 °C |
| Temperature Range - Minimum | 120 °C |
| Timer | |
| Number of shelves | 3 |
| Cooling fan | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Oven Type | Upright Oven/Stove |
| Timer Functions | Clock / Timer |
| Cooktop Configuration | 4 Burners and Wok Burner |
| Meat probe | |
| Storage Compartment |
| Number of Functions | 5 |
|---|---|
| Bottom heating | |
| Full grill | |
| Light | |
| Fan assisted | |
| Rotisserie |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 1.1 m |
| Origin | China |
|---|
| Oven Volume | 132 L |
|---|---|
| Volume Note | Gross volumes quoted |
| Triple glazed door | |
|---|---|
| Flame failure protection | |
| Cool touch door |
| Freestanding Oven Installation Type | Gas |
|---|
| Gas Type | LPG (Bottle Gas) |
|---|---|
| A true family size oven | |
| Primary Product Category | Gas Freestanding Ovens |
| Oven Timer | |
| Volume - One Compartment (Net) | 120 |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Fan oven | |
| Oven Functions | MuiltiFunction |
| EAN | 9312089562159 |
| Proofing | |
| Dual Fuel | |
| Combination Steam Ovens |