
A dual-arm mechanism with a high-speed satellite spray arm ensures water reaches every surface, delivering a deep and even clean across the entire load.

The adjustable interior allows you to easily make room for tall or bulky items, as well as to rearrange the space to fit lots of smaller items. Together with the other clever stacking features like the FlexiDuo baskets makes loading and unloading quick and easy.

Customize your dishwashing schedule with a delay timer that helps you take advantage of lower energy tariffs during off-peak hours.

Blue anti-drip inserts are installed in the lower basket of Smeg's new generation dishwashers. This addition improves drying results and cuts down drips between dish and basket.
| Dishwasher type | Freestanding |
|---|---|
| Model Number | DWA6214W2 |
| Depth (mm) | 600 mm |
| Height (mm) | 848 mm |
| Width (mm) | 598 mm |
| Can accommodate large dishes | |
| Capacity Place Settings | 14 |
| Finish Colour | White |
| Notes | 1 x Cold Water Inlet Hose, 1 x Drain Outlet Hose. |
| Removable Lid | |
| Finish Colour Description | White Cabinet, White Facia & Door Panels. |
| Need Help? | Not sure if your kitchen can accommodate a built-under (under bench) or freestanding dishwasher? Click here to identify the style you currently have. |
| Water Inlets | Cold or Hot |
|---|---|
| Features | ● Smeg 60cm Freestanding Dishwasher White DWA6214W2. ● Programmes: 5 Plus 5 quick programmes. ● Delay timer option: 3-6-9-12 hours. ● Washing temperatures: 38, 45, 50, 65, 70 °C. ● Largest loadable dish in lower basket: 30cm. ● Flood protection system: Total Acquastop. |
| Control type | Push buttons |
| Direct Drive Motor | |
| Heavy Cycle | |
| Cutlery basket |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 Year Domestic Warranty On all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 267 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 1.8 kW |
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Length of cord | 1.4 m |
| Delay Start | |
|---|---|
| Time Remaining Display |
| Light | |
|---|---|
| Eco Mode |
| Noise when working | 49 dB |
|---|
| Number of Programs | 5 Programs |
|---|---|
| Quick wash | |
| Pre wash | |
| Half load option | |
| Heavy Wash |
| Origin | Italy |
|---|
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Litres Per Cycle | 11.3 Ltr/Cycle |
| WELS Product Registration Number | D02336 |
| Fault Indicator |
|---|
| Water efficient | 5 |
|---|---|
| Energy consumption | 267 Kwh |
| Big dish friendly | |
| Rinse aid light Notification | |
| Dishwasher Compartments (Foldable Cup Shelves) | |
| Tall Glass Rack | |
| EAN | 8017709278823 |