





If you need more information, please contact one of our product experts.
| Dryer Type | Vented |
|---|---|
| Model Number | SDV656HQWA |
| Drying capacity | 6.5 kg |
| Weight (kg) | 27 kg |
| Depth (mm) | 600 mm |
| Height (mm) | 795 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Wall Mountable | |
| Accessories included | 1 x Wall mounting bracket |
| Finish Colour | White |
| Notes | Reversible Control Panel when mounting upside down |
| Stackable | |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Finish Colour Description | White Cabinet / See through Door |
| Stacking kit included |
| Dryer Controls | Dial |
|---|---|
| Features | ● 32cm Large door opening ● Easy to use rotary dial ● Front or rear venting ● Directional front vent grille ● Easy to clean lint filter ● 30 to 150min Time programs ● Airing program ● Auto cool down before cycle ends ● Safety thermostat heater ● Remote element - rear location ● Wall mounting kit included |
| Auto Sensing | |
| LED Display | |
| Time delay | |
| Reverse Tumble Action | |
| Sensor Dry |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 Years Domestic Warranty on all Parts & Labour |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 292 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 1.8 m |
| Child lock |
|---|
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Number of Programs | 6 Programs |
|---|---|
| Cotton Dry | |
| Mixed | |
| Air Dry | |
| Extra Dry | |
| Time Dry |
| Origin | Thailand |
|---|
| Primary Product Category | Clothes Dryer |
|---|---|
| Energy consumption | 2.1 Kwh |
| Interior Drum | Stainless Steel |
| Number of Cycles | 6 |
| Front Venting | |
| Rear Venting | |
| Program Memory | |
| Cheap | |
| EAN | 9315540406375 |
| Eco Program |