










If you need more information, please contact one of our product experts.
| Full-length Agitator | |
|---|---|
| Model Number | SWT5541 |
| Washing capacity | 5.5 kg |
| Spin Speed | 850 rpm |
| Weight (kg) | 36.5 kg |
| Depth (mm) | 655 mm |
| Height (mm) | 945 mm |
| Width (mm) | 575 mm |
| Height With Lid Open (mm) | 1375 mm |
| Finish Colour | White |
| Water Inlets | Hot and Cold |
|---|---|
| Features |
|
| Control type | Push buttons |
| Direct Drive Motor | |
| Reload | |
| Time delay | |
| Anti Crease | |
| Auto Balance | |
| Pause Button | |
| Pump Protector | |
| Low-profile Agitator |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 year domestic warranty on parts and labour with in-home service |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating |
|---|
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
| Child lock | |
|---|---|
| Lockable Door | |
| Overflow Protection | |
| Fault Indicator |
| Litres Used Per Wash | 68 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C01026 |
| Number of Programs | 11 Programs |
|---|---|
| Quick wash | |
| Cotton | |
| Delicate | |
| Handwash | |
| Wool | |
| Regular | |
| Heavy Duty | |
| Steam program | |
| Cold Wash |
| Origin | Thailand |
|---|
| Auto Load Sensing | |
|---|---|
| Time Remaining Display |
| Primary Product Category | Top Load Washer |
|---|---|
| Transfer to Clearance | |
| Energy consumption | 383 Kwh |
| Water consumption | 68 L |
| Add items after youve started the load | |
| Washing Machine Type | Top Load |
| Fast Wash Option | |
| EAN | 8853328010112 |