











| Rangehood Type | Exhaust Fan |
|---|---|
| Model Number | BR550 |
| Depth (mm) | 265 mm |
| Height (mm) | 95 mm |
| Width (mm) | 265 mm |
| Finish Colour | White |
| Finish Colour Description | White Finish |
| Induction compatible | |
| Rangehood Model Number | BR550 |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Max Air Capacity | 850 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 1 |
| Features |
|
|---|---|
| Motor Type | Single External Motor |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
| Origin | China |
|---|
| Primary Product Category | Rangehoods |
|---|---|
| EAN | 9343415008089 |
Andoo's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark