







| Rangehood Type | Canopy |
|---|---|
| Model Number | CL7375BPAK |
| Weight (kg) | 47.5 kg |
| Depth (mm) | 800 mm |
| Height (mm) | 550 mm |
| Width (mm) | 1500 mm |
| Accessories included | 6 x Baffle Filters, |
| Finish Colour | Black |
| Finish Colour Description | Matte Black Finish |
| Rangehood Model Number | CL7375B |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Max Air Capacity | 2500 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 5 |
| Ducting size | 200 |
| Can be recirculated | |
| Ducting location | Top |
| Features |
|
|---|---|
| Super fast air extraction | |
| Programmable timer | |
| Control type | Soft-touch & Remote |
| Light type | LED |
| Motor Type | Twin Internal Motors |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Filter material | Stainless steel baffle |
|---|---|
| Number of filters | 6 |
| Dishwasher safe filters |
| Primary Product Category | BBQ Rangehoods |
|---|---|
| Filter | Yes |
| Stainless Steel Grade | 304 |
| EAN | 4415556671424 |