





If you need more information, please contact one of our product experts.




| Rangehood Type | Wall Mounted Canopy |
|---|---|
| Model Number | D95BMP5N0 |
| Weight (kg) | 17.9 kg |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 46 mm |
| Width (mm) | 898 mm |
| Power (W) | 145 W |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Finish Colour Description | Brushed Steel |
| Installation Note | Wall mounted installation / Suitable for ducted extraction and recirculation |
| Manufacturer Warranty | 4 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Max Air Capacity | 427 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 3 |
| Ducting size | 150 |
| Can be recirculated | |
| Ducting location | Top |
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Touch controls |
| Light type | LED |
| Motor Type | Single Internal Motor |
| Boost function |
| Lowest Operating Noise | 45 dB |
|---|---|
| Highest Operating Noise | 55 dB |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Length of cord | 1.3 m |
| Filter material | Aluminum Mesh |
|---|---|
| Dishwasher safe filters |
| Origin | Germany |
|---|
| EAN | 4242004234906 |
|---|