





Concealed behind cabinetry, this dishwasher delivers a seamless and modern kitchen aesthetic while maintaining full functionality and easy everyday operation.

Adjustable racks and adaptable interior configurations provide the versatility to accommodate a wide range of dish sizes, improving loading efficiency and convenience.

Engineered for low noise levels, allowing the dishwasher to run discreetly without disrupting daily activities or conversations in the home.

At the end of the cycle, the dishwasher door opens automatically to allow natural airflow, improving drying performance while reducing energy usage and ensuring dishes are cupboard-ready.
| Dishwasher type | Fully Integrated |
|---|---|
| Model Number | G5263SCVIBK |
| Weight (kg) | 44 kg |
| Depth (mm) | 570 mm |
| Height (mm) | 805 mm |
| Width (mm) | 598 mm |
| Capacity Place Settings | 14 |
| Finish Colour | Integrated (Own Cabinetry) |
| Water Inlets | Cold or Hot |
|---|---|
| Features |
|
| Cutlery Drawer | |
| Heavy Cycle | |
| Cutlery basket |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | The Miele dIshwasher quality pledge includes parts and labour and is in addition to the manufacturer’s 2-year warranty. 10 year quality assurance against the failure of the door springs. 20 year anti-flooding guarantee. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 189 |
| Delay Start | |
|---|---|
| Time Remaining Display |
| Noise when working | 45 dB |
|---|
| Number of Programs | 5 Programs |
|---|---|
| Half load option | |
| Heavy Wash |
| Origin | Czech Republic |
|---|
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Litres Per Cycle | 9.2 Ltr/Cycle |
| WELS Product Registration Number | D02494 |
| Eco Mode |
|---|
| Highly Efficient Product Details | Highly Water Efficient | This product falls within the top 20% (or next closest percentage interval) of most water efficient products on our website in this category based on publicly available data from the Water Efficiency Labelling and Standards (WELS) scheme. In addition, brands associated with these products have been reviewed by our business on their modern slavery, carbon management and packaging initiatives, actions and goals which forms part of their qualification to appear in this row. Highly Energy Efficient | This product falls within the top 20% (or next closest percentage interval) of most energy efficient products on our website in this category based on publicly available data from the Equipment Energy Efficiency Program. In addition, brands associated with these products have been reviewed by our business on their modern slavery, carbon management and packaging initiatives, actions and goals which forms part of their qualification to appear in this row. |
|---|
| Water efficient | 6 |
|---|---|
| EAN | 4002516361275 |
| Efficient Product |
Andoo's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark