









Adjustable humidity settings let you choose between standard and high levels to suit your collection. This ensures corks remain moist, preventing air ingress and helping preserve the quality and longevity of your wines.

The handleless, full surface insulated glass features TipOpen technology, opening a few centimetres when tapped. If the door is not opened further after three seconds, the SoftSystem closes the door again.

Specially engineered quiet compressors and solid beech wood shelves minimize vibration, creating a peaceful environment for your wine to rest. This stable, low-disturbance setup helps maintain the integrity and flavour of each bottle.

An activated charcoal filter maintains clean internal air by neutralising odours. This preserves the natural bouquet of your wine, with a convenient reminder system prompting filter changes every six months.
| Model Number | UWPR3662 |
|---|---|
| Weight (kg) | 46 kg |
| Depth (mm) | 564 mm |
| Height (mm) | 819 mm |
| Width (mm) | 597 mm |
| Finish Colour | Integrated (Own Cabinetry) |
| Fridge Type | Wine Fridge |
|---|---|
| Features |
|
| Outdoor |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 92 L |
|---|---|
| Maximum Number of Wine Bottles | 32 Bottles |
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | Yes |
| Number of Doors | 1 |
| Origin | Austria |
|---|
| Temperature Zones | Dual Zone |
|---|---|
| Multi Level Temperature Control | |
| Glass Door | |
| French Door Fridges | |
| EAN | 9005382260456 |