











Store fish and seafood at the optimum temperature of -2°C, maintaining freshness like a fishmonger. The adjustable zone also keeps meat and dairy at 0°C, with an LED display indicating the active zone.

The LightTower provides optimal illumination, showcasing your food in its best light. Positioned for full interior visibility, it’s flush-mounted in the side walls, offering more space for your food.

The 'Touch & Swipe' display allows intuitive control at your fingertips. Easily select functions like SuperCool, adjust temperature, and view the current temperature on the colour display when not in active use.

BlackSteel offers a visually striking black stainless steel finish with a unique polish and deep grain. Its SmartSteel technology reduces fingerprints, resists scratches, and is easy to clean, adding elegance.
| Model Number | SRBBSH5260RH |
|---|---|
| Depth (mm) | 675 mm |
| Height (mm) | 1855 mm |
| Width (mm) | 597 mm |
| Dispenser | No dispenser |
| Finish Colour | Black |
| Plumbing required | No |
| Finish Colour Description | BlackSteel |
| Fridge Type | Upright Fridge |
|---|---|
| Features |
|
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| 4 Door Fridges | |
| Door open alarm |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 384 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 384 L |
| Freezer Volume | 0 L |
| Volume Note | Useable volumes quoted |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 112 |
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | Yes |
| Number of Doors | 1 |
| Noise when working | 34 dB |
|---|
| Origin | Bulgaria |
|---|
| Maximum current rating | 1.2 A |
|---|
| Highly Efficient Product Details | Highly Energy Efficient | This product falls within the top 20% (or next closest percentage interval) of most energy efficient products on our website in this category based on publicly available data from the Equipment Energy Efficiency Program. In addition, brands associated with these products have been reviewed by our business on their modern slavery, carbon management and packaging initiatives, actions and goals which forms part of their qualification to appear in this row. |
|---|
| Fridge - Freezer Category | Fridge |
|---|---|
| Designed to Match | SFNBSH5267 |
| Energy consumption | 112 Kwh |
| Glass Door | |
| Retro Look | |
| French Door Fridges | |
| EAN | 4016803136859 |
| Integrated Freezer | |
| Efficient Product |