











Keep fruit and vegetables fresher for longer at close to 0°C with constant humidity and airtight closure, ensuring delicate foods like salad leaves and strawberries stay crisp and full of flavour.

Enjoy a constant supply of perfect ice cubes for any occasion with the plumbed-in ice maker, which replenishes automatically and can be turned off when not needed.

Keep your freezer ice-free with NoFrost technology, eliminating frost build-up, saving energy, and sparing you the hassle of defrosting - offering more convenience and efficiency.

Enjoy flexible storage with VarioTemp, allowing the freezer to function between -15°C and -26°C or convert to a fridge or cellar compartment with temperatures from -2°C to +14°C.
| Model Number | SBNBSH5264LH |
|---|---|
| Depth (mm) | 675 mm |
| Height (mm) | 1855 mm |
| Width (mm) | 597 mm |
| Dispenser | Ice only |
| Finish Colour | Black |
| Plumbing required | Yes |
| Finish Colour Description | 'BlackSteel' |
| Fridge Type | Bottom Mount Fridge |
|---|---|
| Features |
|
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| 4 Door Fridges | |
| Door open alarm |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 314 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 181 L |
| Freezer Volume | 133 L |
| Volume Note | Useable volumes quoted |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 195 |
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Reversible door | Yes |
| Noise when working | 36 dB |
|---|
| Origin | Bulgaria |
|---|
| Maximum current rating | 1.4 A |
|---|
| Highly Efficient Product Details | Highly Energy Efficient | This product falls within the top 20% (or next closest percentage interval) of most energy efficient products on our website in this category based on publicly available data from the Equipment Energy Efficiency Program. In addition, brands associated with these products have been reviewed by our business on their modern slavery, carbon management and packaging initiatives, actions and goals which forms part of their qualification to appear in this row. |
|---|
| Energy consumption | 195 Kwh |
|---|---|
| Retro Look | |
| French Door Fridges | |
| EAN | 4016803136835 |
| Requires Plumbing Notes | Required for Ice Maker only |
| Efficient Product |