







the touch display enables easy and intuitive operation of your Liebherr. All functions are clearly arranged on the display, with selecting functions and checking the temperature available at your fingertip.

The fan – as powerful as it is quiet – distributes the cold air efficiently throughout the entire refrigeration compartment. This ensures cold air is distributed as evenly as possible.

NoFrost protects the freezer compartment from unwanted icing, which consumes a lot of energy and can be expensive. NoFrost means no more tedious and time-consuming defrosting is required.

Thanks to EasyTwist, you can prepare a supply of ice cubes quickly and easily - without needing a fixed water connection. Simply fill the tank, let it freeze and then release the frozen cubes with a simple twist.
| Model Number | XRFSDH5220 |
|---|---|
| Depth (mm) | 675 mm |
| Height (mm) | 1855 mm |
| Width (mm) | 1204 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Plumbing required | No |
| Fridge Type | Pigeon Pair |
|---|---|
| Features |
Liebherr 278L Upright Freezer with SuperFrost and VarioSpace SFNSDH5227 |
| Display Panel | LCD |
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Temperature Control | Electronic |
| Wine bottle rack | |
| Twist ice maker | |
| 4 Door Fridges |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | NZ Warranty: 3-year manufacturer’s warranty applies in New Zealand. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 677 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 399 L |
| Freezer Volume | 278 L |
| Energy Consumption(kWh/annum) | 293 |
|---|---|
| Energy Rating Fridge Mode | 6 Stars |
| Energy Rating Freezer Mode | 5.5 Stars |
| Default Door Hinge | Side by Side |
|---|---|
| Number of Doors | 2 |
| Origin | Bulgaria (Fridge) and Germany (Freezer) |
|---|
| Fridge - Freezer Category | Pigeon pair |
|---|---|
| Energy consumption | 293 Kwh |
| Ice Cube Tray | |
| French Door Fridges | |
| EAN | 4415556683724 |