










Enjoy and serve different wine varieties in one fridge thanks to the three separate temperature zones, which can be easily adjusted using the LCD display and touch screen controls.

The compressor is engineered to maintain stable temperatures and minimise vibration to maintain the quality of your wine, while also helping to dampen noise during operation.

The internal LED lighting makes it easy to find the bottle that you’re looking for, while also displaying your collection in the best light when you’re entertaining guests, or enjoying a glass on a weeknight.

Your wine bottles are in safe hands, with each one cradled on the stable steel shelves. The natural wooden trim keeps everything in place, while ensuring your collection is beautifully presented.
| Model Number | LKS140VN3Z |
|---|---|
| Weight (kg) | 61 kg |
| Depth (mm) | 600 mm |
| Height (mm) | 1674 mm |
| Width (mm) | 545 mm |
| Finish Colour | Black |
| Notes | Bottle capacity noted is maximum capacity using a Bordeaux size bottle. |
| Condensation Note | Please note, depending on the humidity in your space, condensation can form on the door. If this product is installed in a space that has a high degree of humidity, please consider a model with a heated door which will help eliminate condensation. Look for 'Heated door' in the product's specifications. |
| Heated Door |
| Fridge Type | Wine Fridge |
|---|---|
| Features |
|
| Display Panel | LCD |
| Light type | LED |
| Temperature Control | Electronic |
| Temperature Range - Maximum | 18 °C |
| Temperature Range - Minimum | 5 °C |
| Number of shelves | 6 |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Number of Doors | 1 |
| Noise when working | 45 dB |
|---|
| Maximum Number of Wine Bottles | 140 Bottles |
|---|
| Triple glazed door |
|---|
| Temperature Zones | Multi Zone |
|---|---|
| Beverage Fridges | |
| EAN | 633710296847 |