




If you need more information, please contact one of our product experts.


| Cooktop Type | Gas burners |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
| Model Number | TUS96C71BX |
| Weight (kg) | 75 kg |
| Depth (mm) | 600 mm |
| Height (mm) | 889 mm |
| Width (mm) | 897 mm |
| Accessories included | 4 x Adjustable Levelling Feet |
| Cooktop Material | Stainless steel |
| Finish Colour | Black |
| Notes | **A qualified plumber can convert this model to LP gas using the included LP Conversion Kit.** |
| Oven Fuel Type | Natural Gas |
| Finish Colour Description | Stainless Steel with Black Glass Fascia Door and Control Panel. |
| Convection bake | |
|---|---|
| Number of Functions | 5 |
| Bottom heating | |
| Full grill | |
| Light | |
| Defrost |
| Number of cooktop Burners or Zones | 6 |
|---|---|
| Burner Material | Aluminium |
| Ignition | Electronic |
| Trivets | Cast iron |
| Wok burner | |
| Fish burner | |
| Teppanyaki Plate |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 years on all parts & Labour in-home service repair warranty |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | Design Type: Freestanding Upright Stove Oven Capacity: 142L fan-assisted gas oven. Cooktop Functions: 6 Natural Gas Burners Grill Function: Electric Internal Grilling. Oven Glass Door: The door is insulated with triple glass panels to reduce heat loss & reduce the outer door temperature. Door Hinge: Soft Motion and Soft Close. Flame Failure Safety: If for any reason the burner flame extinguishes the gas stops flowing. The gas will not flow until the burner has been ignited. Oven Lighting: 25watt Halogen Oven light Clock /Timer: Digital Programmable Clock/Timer Storage Compartment: Flap Compartment located under the oven door. Cooktop Zones: |
|---|---|
| Number of shelf positions | 5 |
| Control type | Control knobs |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Light type | Halogen |
| Internal oven light | |
| Temperature Range - Maximum | 270 °C |
| Temperature Range - Minimum | 120 °C |
| Timer | |
| Number of shelves | 2 |
| Cooling fan | |
| Oven Type | Upright Oven/Stove |
| Timer Functions | Clock / Timer |
| Cooktop Configuration | 5 Burners and Wok Burner |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Length of cord | 1.8 m |
| Display |
|---|
| Origin | Italy |
|---|
| Oven Volume | 142 L |
|---|---|
| Volume Note | Gross volumes quoted |
| Triple glazed door | |
|---|---|
| Flame failure protection |
| Freestanding Oven Installation Type | Gas |
|---|
| Gas Type | Natural Gas |
|---|---|
| Primary Product Category | Stove |
| Oven Timer | |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Oven Functions | MultiFunction |
| EAN | 8054309281259 |
| Dual Fuel | |
| Combination Steam Ovens |