








If you need more information, please contact one of our product experts.
| Model Number | 95620 |
|---|---|
| Weight (kg) | 4.5 kg |
| Depth (mm) | 216 mm |
| Height (mm) | 419 mm |
| Width (mm) | 229 mm |
| Power (W) | 550 W |
| Accessories included | One piece 1.75 shatter-resistant BPA free plastic jug, stay put lid with ingredient cup plus BONUS Diamond Blender Recipe Book featuring over 60 recipes created especially for the KitchenAid® Diamond Blender |
| Finish Colour | Black |
| Finish Colour Description | Onyx Black |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Total Volume | 1.75 L |
|---|
| Features | Diamond blending system ensures ingredients are blended together quickly and efficiently 5 speeds to choose from (chop, mix, puree, liquefy and pulse) Hot foods mode starts at a slow speed and increases speed slowly to avoid the splashing of hot liquids 1.75L BPA-free diamond jug design is shatter, scratch, stain-resistant and dishwasher-safe Die-cast metal base for stability and durability Power cord storage under the blender Clean touch control panel (with white LED lights) wipes clean easily |
|---|
| Ice crush function |
|---|
| Primary Product Category | Blender |
|---|---|
| Transfer to Clearance | |
| Dishwasher safe parts | |
| Stainless steel blades | |
| Blender Type | Standard Blender |
| EAN | 883049350134 |