| Dryer Type | Heat Pump |
|---|---|
| Model Number | HWF90ANB1HDHP80ANB1 |
| Washing capacity | 9 kg |
| Drying capacity | 8 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Accessories included | Washer: 1 x Cold Water Inlet Hose, 1 x Drainage Hose / 1 x Drying Rack, 1 x Dryer Drainage Bypass Hose. |
| Finish Colour | Grey |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Dryer Controls | Electronic |
|---|---|
| Water Inlets | Cold Only |
| Features |
|
| Control type | Control Knobs and Touch Control |
| Family size washing machine | |
| Time delay | |
| Reverse Tumble Action | |
| Anti Crease | |
| Pause Button | |
| Pump Protector | |
| Sensor Dry |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
| Child lock | |
|---|---|
| Fuse Protection |
| Litres Used Per Wash | 77 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C02026 |
| Origin | China |
|---|
| Time Remaining Display | |
|---|---|
| Automatic dosing |
| Primary Product Category | Laundry Packages |
|---|---|
| Water efficient | 4.5 |
| Water consumption | 77 L |
| Washing Machine Type | Front load |
| Eco Program |