| Model Number | HWO90S10EX2 |
|---|---|
| Weight (kg) | 60 kg |
| Depth (mm) | 565 mm |
| Height (mm) | 595 mm |
| Width (mm) | 896 mm |
| Power (W) | 3500 W |
| Accessories included | 1 x Roasting Dish, |
| Finish Colour | Black |
| Notes | This model is required to be installed by a qualified electrician. |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Black Facia Panel with Stainless Steel Trim & Handle. |
| Interior finish | Enamel |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 Year Domestic Warranty On all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Number of shelf positions | 4 |
| Programmable timer | |
| Control type | Control Knobs and Touch Control |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Light type | LED |
| Internal oven light | |
| Portable | |
| Temperature Range - Maximum | 240 °C |
| Temperature Range - Minimum | 40 °C |
| Timer | |
| Number of shelves | 1 |
| Fast heat-up | |
| Cooling fan | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Oven Type | Single Oven |
| Timer Functions | Clock / Timer |
| Meat probe |
| Cut Out Note | This model is able to be wall mounted or built under a benchtop for installation. |
|---|
| Number of Functions | 10 |
|---|---|
| Fan bake | |
| Full grill | |
| Rapid Heat | |
| Fan forced | |
| Defrost | |
| Steam clean | |
| Bake | |
| Fan grill | |
| Rotisserie |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 3.5 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 14.5 A |
| Child lock | |
|---|---|
| Auto Power Off | |
| Triple glazed door | |
| Cool touch door |
| Delay Start |
|---|
| Display |
|---|
| Origin | China |
|---|
| Oven Volume | 120 L |
|---|---|
| Volume Note | Gross volumes quoted |
| A true family size oven | |
|---|---|
| Primary Product Category | Oven |
| Oven Timer | |
| Volume - One Compartment (Net) | 110 |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Fan oven | |
| Oven Functions | MultiFunction |
| EAN | 6925777617586 |
| Combination Steam Ovens |