



If you need more information, please contact one of our product experts.
| Model Number | GOC117TH |
|---|---|
| Fuel Type | Electric |
| Weight (kg) | 8.36 kg |
| Heating Capacity | 1.9 kW |
| Depth (mm) | 385 mm |
| Height (mm) | 630 mm |
| Width (mm) | 240 mm |
| Power (W) | 1900 W |
| Accessories included | 1 x Castor Set. |
| Castors | Yes |
| Finish Colour | Grey |
| Finish Colour Description | Grey Finish |
| Heater Type | Column |
|---|---|
| Features | Powerful 1900-watt output suitable for medium-sized rooms. Independent ceramic fan boosts heat circulation for faster warmth. Three heat settings provide tailored comfort control. Adjustable thermostat ensures a consistent indoor temperature. A 24-hour timer enhances convenience and energy efficiency. Overheat protection and tilt switch for enhanced safety. Near-silent operation is ideal for bedrooms and quiet areas. Integrated carry handle and castors for easy relocation. Compact, stylish design fits neatly into any room. |
| Remote Control Included | |
| Plug location | 10amp Plug & Lead Attached |
| Adjustable Temperature | |
| Heat Output | 1900-watts |
| Outdoor | |
| Portable | |
| Timer | |
| Power Source | Power Cord |
| Indoor and Outdoor Use | Indoor Only |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Plugin convenience | |
|---|---|
| No. of fan speeds | 1 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 1.9 kW |
| Maximum current rating | 7.9 A |
| Length of cord | 1.5 m |
| Origin | China |
|---|
| Thermal overload protection |
|---|
| Assembly Notes | The included Castors need to attached. |
|---|
| Google Home Compatible |
|---|
| Power Supply | 10 amp |
|---|---|
| Primary Product Category | Oil Column Heaters |
| Indoor or Outdoor | Indoor |
| Heat Settings | 3 |
| Heating | Yes |
| Remote | |
| EAN | 9420014252980 |