














Start your flame quickly and easily with one-hand electronic ignition functionality. Just press and turn the control knob to begin and to maintain precise control over your heat output.

Glem’s heavy duty cast iron trivets are designed to securely fit into the cooktop. Hard wearing and safe, your cookware will remain supported and maintain its stability so that you enjoy consistent cooking results.

The oven interior’s titanium enamel is designed with low porosity to minimise the sticking and build-up of grease, food, and residue. This smooth surface requires less maintenance and cleaning is a whole lot easier.

Enjoy a safer and more peaceful kitchen environment with the oven door’s smooth closing. This clever hinge system ensures opening and closing the door is a smoother experience, requiring less effort and emitting less noise.
| Cooktop Type | Gas burners |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
| Model Number | GB664GG |
| Weight (kg) | 50 kg |
| Depth (mm) | 600 mm |
| Height (mm) | 870 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Accessories included | 1 x Grill tray and insert |
| Cooktop Material | Stainless steel |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | ** OFF GRID READY, Gas Oven, Gas Cooktop / Electric Grill.** |
| Oven Fuel Type | Natural Gas |
| Finish Colour Description | Stainless Steel Cabinet & Cooktop / See Though Oven Glass Door Panel. |
| Number of cooktop Burners or Zones | 4 |
|---|---|
| Burner Material | Aluminium |
| Number of cooking zones | 4 |
| Ignition | Electronic |
| Trivets | Cast iron |
| Wok burner | |
| Fish burner | |
| Teppanyaki Plate |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 Year Domestic Warranty on all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Number of shelf positions | 4 |
| Control type | Control knobs |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Light type | Incandescent |
| Internal oven light | |
| Temperature Range - Maximum | 260 °C |
| Temperature Range - Minimum | 120 °C |
| Timer | |
| Number of shelves | 2 |
| Fast heat-up | |
| Cooling fan | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Oven Type | Upright Oven/Stove |
| Timer Functions | Clock / Timer |
| Easy clean cooking surface | |
| Cooktop Configuration | 4 Burners |
| Number of Functions | 4 |
|---|---|
| Full grill | |
| Light | |
| Fan grill | |
| Fan assisted |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 1.3 m |
| Origin | Italy |
|---|
| Oven Volume | 67 L |
|---|---|
| Volume Note | Gross volumes quoted |
| Flame failure protection | |
|---|---|
| Double glazed door |
| Freestanding Oven Installation Type | Gas |
|---|
| Gas Type | Natural gas |
|---|---|
| Primary Product Category | Stove |
| Oven capacity | 60 L |
| Oven Timer | |
| Volume - One Compartment (Net) | 60 |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Oven Functions | MultiFunction |
| EAN | 793591180915 |
| Dual Fuel | |
| Combination Steam Ovens |
Andoo's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark