










If you need more information, please contact one of our product experts.
| Model Number | WH8060J3 |
|---|---|
| Washing capacity | 8 kg |
| Spin Speed | 1200 rpm |
| Weight (kg) | 69 kg |
| Depth (mm) | 590 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Accessories included | 1 x 1500mm Inlet Hose, 1 x 1500mm Drainage Hose. |
| Finish Colour | White |
| Stackable | |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Finish Colour Description | White Cabinet/Silver Control Panel and Door Trim. |
| Stacking kit included |
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Control type | Dial |
| Direct Drive Motor | |
| Family size washing machine | |
| Reload | |
| Time delay | |
| Pause Button | |
| Pump Protector |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 10 Year Warranty on Direct Drive Motor (Parts Only). |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 310 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 1.5 m |
| Child lock | |
|---|---|
| Lockable Door | |
| Overflow Protection |
| Delay Start | |
|---|---|
| Auto Load Sensing | |
| Time Remaining Display |
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Litres Used Per Wash | 68 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C01800 |
| Noise Level Spinning | 70 dB |
|---|
| Number of Programs | 9 Programs |
|---|---|
| Quick wash | |
| Cotton | |
| Delicate | |
| Heavy Duty | |
| Easy Iron | |
| Rinse | |
| Drum Clean | |
| Spin | |
| Everyday |
| Origin | China |
|---|
| Water efficient | 4.5 |
|---|---|
| Energy consumption | 310 Kwh |
| Number of Cycles | 9 |
| Water consumption | 67 L |
| Washing Machine Type | Front load |
| Fast Wash Option | |
| EAN | 9415112922798 |
| Eco Program |