| Model Number | WD8560F1 |
|---|---|
| Washing capacity | 8.5 kg |
| Drying capacity | 5 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Weight (kg) | 80 kg |
| Depth (mm) | 645 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Accessories included | 1 x Cold Water Inlet Hose, 1 x Drain Outlet Hose. |
| Finish Colour | White |
| Notes | Cold Water Connection Only. This machine uses an internal heating element to heat the water to the correct wash temperature. |
| Stackable | |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Finish Colour Description | White Cabinet/Silver Control Panel. |
| Stacking kit included |
| Heavy | |
|---|---|
| Number of Programs | 19 Programs |
| Quick wash | |
| Cotton | |
| Delicate | |
| Heavy Duty | |
| Synthetics | |
| Rinse | |
| Drum Clean | |
| Wool Softening | |
| Allergy Plus | |
| Spin | |
| Air Dry | |
| Towels | |
| Time Dry | |
| Everyday |
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Features |
|
| Control type | Touch controls |
| Time delay | |
| Auto Balance | |
| Pause Button | |
| Pump Protector | |
| Sensor Dry |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 10 Year Warranty on Direct Drive Motor (Parts Only). |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating Wash | 4 |
|---|---|
| Energy Star Rating Dry | 3.5 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Maximum current rating | 10 A |
| Child lock |
|---|
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Litres Used Per Wash | 61 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C01434 |
| Origin | China |
|---|
| Allergy |
|---|
| Primary Product Category | Washer Dryer Combo |
|---|---|
| Water efficient | 5 |
| Energy consumption | 325 Kwh |
| Water consumption | 61 L |
| Add items after youve started the load | |
| Washing Machine Type | Front load |
| Fast Wash Option | |
| EAN | 9415112932353 |
| Eco Program | |
| Wool Finish |
Andoo's customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark